Szkiełkowanie

Szkiełkowanie jest innowacyjną techniką obróbki metali nieżelaznych, która znana jest również jako perełkowanie, kuleczkowanie lub satynowanie. Ta elastyczna metoda oczyszczania powierzchni skutecznie usuwa drobne zanieczyszczenia, uszkodzenia oraz rdzę, nie powodując przy tym erozyjnego ścierania.

Dzięki szkiełkowaniu, otrzymujemy odtłuszczoną i estetycznie wykończoną powierzchnię, która wyróżnia się satynowym połyskiem. Istnieje możliwość dodatkowego pokrycia powierzchni wybraną powłoką galwaniczną. Ta nowoczesna technika jest w pełni bezpieczna i rekomendowana do oczyszczania delikatnych i precyzyjnych elementów, a także bardzo kruchych części.

Na czym właściwie polega szkiełkowanie?

Szkiełkowanie jest jedną z metod obróbki strumieniowo-ściernej. Przypomina nieco piaskowanie, ale w tym przypadku czynnikiem ściernym są nie ziarna korundu, ale szklane mikrokulki. Dość duże znaczenie ma wielkość ścierniwa oraz świeżość kulek, które w czasie szkiełkowanie szybko się zużywają. W zależności od średnicy kulek, można uzyskać inny efekt końcowy. Elementy, które są poddawanie procesowi szkiełkowania należy umieścić w zamkniętej kabinie maszyny i za pomocą sprężonego strumienia powietrza ze szklanymi kulkami dokładnie oczyścić powierzchnię.

Szkiełkowanie i jego zastosowanie w praktyce:

Szkiełkowanie często stosuje się przed procesem niklowania lub anodowania. Przygotowana w ten sposób powierzchnia metalu jest odtłuszczona i szorstka, a więc gotowa do pokrycia powłoką z niklu galwanicznego lub tlenkową. Metoda perełkowania sprawdza się również wówczas, gdy z metalowej powierzchni należy usunąć niewielkie uszkodzenia czy zanieczyszczenia, które powstały w czasie procesu produkcyjnego. Kuleczkowanie wpływa ponadto na zwiększenie naprężeń ściskających w warstwie wierzchniej, co skutkuje wzmocnieniem powierzchni metali oraz poprawieniem ich właściwości mechanicznych. Za pomocą szkiełkowania można także nadać danej powierzchni estetyczny wygląd.

Szkiełkowanie doskonale nadaje się do oczyszczania takich elementów jak silnik czy bębny hamulcowe. Części żeliwne i stalowe lepiej poddać piaskowaniu. Kulkowanie uważane jest za proces dość delikatny. Nie wymaga wcześniejszego zabezpieczenia powierzchni takich jak komory spalania, gwinty szpilek czy gniazda łożysk. Wcześniej trzeba jedynie z powierzchni metalowych usunąć plamy ze smaru, który w czasie szkiełkowania mógłby rozmazać się po całości.

Kiedy warto zdecydować się na szkiełkowanie?

  • usuwanie zanieczyszczeń i uszkodzeń z różnego rodzaju powierzchni (rdza, oleje, plamy, stare powłoki, przebarwienia itd.),
  • uzyskanie estetycznej powierzchni o naturalnej gładkości,
  • przygotowanie powierzchni metalu do pokrycia jej tlenkiem bądź niklem galwanicznym,
  • wygładzeniem oczyszczenie oraz utrwalenie powierzchni metalu,
  • poprawienie właściwości mechanicznych i ogólne wzmocnienie powierzchni elementów metalowych (uzyskanie lepszej odporności na zabrudzenia).

Warto nadmienić, że szkiełkowanie aluminium nie jest w stanie usunąć głębokich rys i wyrównać znacznych nierówności. Poza tym urządzenia, które mają zostać poddane kulkowaniu muszą zostać wcześniej rozmontowane, tak aby uniknąć niebezpieczeństwa przedostania się mikrokulek do ich wnętrza. W przypadku niektórych elementów metalowych proces szkiełkowania można poprzedzić piaskowaniem, które skutecznie usuwa z oczyszczanej powierzchni większe defekty. W takiej sytuacji perełkowanie jest raczej rodzajem wykończenia i ma na celu wybłyszczenie i wygładzenie powierzchni.

Technika szkiełkowania stosowana jest przede wszystkim w przypadku elementów aluminiowych oraz tych, które są wykonane z brązu, stali nierdzewnej czy stopów metali nieżelaznych.

Mobilne szkiełkowanie aluminium

Nasze usługi szkiełkowania mobilnego aluminium świadczymy na terenie Górnego Śląska, a głównie w takich miastach jak Katowice i Sosnowiec.