Szkiełkowanie - obróbka powierzchni
PIASKOWANIE
SODOWANIE
SZKIEŁKOWANIE

Szkiełkowanie – całkowite bezpieczeństwo obrabianej powierzchni i doskonały efekt wizualny

Technika obróbki metali nieżelaznych – szkiełkowanie, inaczej perełkowanie, satynowanie lub kuleczkowanie aktualnie należy do jednej z najnowocześniejszych. Ten rodzaj oczyszczania powierzchni jest bardzo elastyczny i nie wywołuje ścierania erozyjnego, a jednocześnie skutecznie likwiduje drobne uszkodzenia, zanieczyszczenia czy rdzę. Dzięki temu w efekcie otrzymujemy odtłuszczoną, wyjątkowo estetyczną powierzchnię – błyszczącą, matową lub naturalną o jedwabistym, satynowym połysku. Dodatkowo można ją (ale nie trzeba) pokryć wybraną powłoką galwaniczną – sprawdź ofertę w tym zakresie. Szkiełkowanie (perełkowanie, satynowanie, kuleczkowanie) jest w pełni bezpieczne, dlatego szczególnie nadaje się do oczyszczania precyzyjnych elementów oraz detali kruchych i delikatnych.

Na czym polega szkiełkowanie?

Szkiełkowanie jest jedną z metod obróbki strumieniowo-ściernej, podobnie jak piaskowanie, jednak rolę czynnika ściernego pełnią tutaj (zamiast ziaren korundu) mikrokulki szklane. Znaczenie ma wielkość ścierniwa, a także „świeżość” kulek, które w takim procesie bardzo szybko ulegają zużyciu. W zależności o tego, jaką średnicę kulek wybierzemy, uzyskamy określony efekt końcowy. Elementy poddawane kuleczkowaniu umieszczamy w zamkniętej kabinie maszyny i przy pomocy sprężonego strumienia powietrza ze szklanymi kulkami oczyszczamy powierzchnię.

Szkiełkowanie – wykorzystanie w praktyce

  • Przygotowanie powierzchni metali do pokrycia tlenkiem lub niklem galwanicznym;
  • Uzyskanie estetycznej powierzchni o naturalnej gładkości;
  • Wygładzanie, oczyszczanie i utrwalanie powierzchni metali;
  • Usuwanie zanieczyszczeń i uszkodzeń z powierzchni, jak np.: plamy, rdza, olej, stare powłoki, przebarwienia, tlenki metali;
  • Poprawa właściwości mechanicznych i wzmocnienie powierzchni elementów metalowych, w tym – uzyskanie wyższej odporności na zabrudzenia.
Należy pamiętać o tym, że perełkowanie nie wyrówna głębokich rys i wżerów czy wyraźnych nierówności, a urządzenia poddane takiej obróbce powinny zostać uprzednio rozmontowanie, aby uniknąć niebezpieczeństwa wniknięcia mikrokulek do środka. Proces perełkowania w przypadku niektórych elementów można poprzedzić np. piaskowaniem, które usunie większe defekty oczyszczanej powierzchni (szkiełkowanie w takiej sytuacji będzie stanowić rodzaj wykończenia i wybłyszczenia powierzchni). Technikę szkiełkowania (kuleczkowania, satynowania, perełkowania) stosujemy w przypadku elementów aluminiowych, wykonanych z brązu, stali nierdzewnej i stopów metali nieżelaznych.