Szkiełkowanie - obróbka powierzchni
PIASKOWANIE
SODOWANIE
SZKIEŁKOWANIE
Szkiełkowanie - efekt przed i po

Szkiełkowanie – całkowite bezpieczeństwo obrabianej powierzchni i doskonały efekt wizualny

Szkiełkowanie zwane również perełkowaniem, kuleczkowaniem lub satynowaniem to nowoczesna technika obróbki metali nieżelaznych. Ten rodzaj oczyszczania powierzchni cechuje się znaczną elastycznością. Nie powoduje ścierania erozyjnego, a jednocześnie skutecznie usuwa drobne zanieczyszczenia, uszkodzenia oraz rdzę. Dzięki temu otrzymywana jest odtłuszczona i estetycznie wykończona powierzchnia (matowa lub błyszcząca), która wyróżnia się satynowym połyskiem. W razie potrzeby można ją dodatkowo pokryć wybraną powłoką galwaniczną. Szkiełkowanie to proces w 100% bezpieczny, dlatego polecany jest do oczyszczania  precyzyjnych elementów oraz wszystkich części bardzo kruchych i delikatnych.

Na czym właściwie polega szkiełkowanie?

Szkiełkowanie jest jedną z metod obróbki strumieniowo-ściernej. Przypomina nieco piaskowanie, ale w tym przypadku czynnikiem ściernym są nie ziarna korundu, ale szklane mikrokulki. Dość duże znaczenie ma wielkość ścierniwa oraz świeżość kulek, które w czasie szkiełkowanie szybko się zużywają. W zależności od średnicy kulek, można uzyskać inny efekt końcowy. Elementy, które są poddawanie procesowi szkiełkowania należy umieścić w zamkniętej kabinie maszyny i za pomocą sprężonego strumienia powietrza ze szklanymi kulkami dokładnie oczyścić powierzchnię.

Kiedy warto zdecydować się na szkiełkowanie?

Szkiełkowanie często stosuje się przed procesem niklowania lub anodowania. Przygotowana w ten sposób powierzchnia metalu jest odtłuszczona i szorstka, a więc gotowa do pokrycia powłoką z niklu galwanicznego lub tlenkową. Metoda perełkowania sprawdza się również wówczas, gdy z metalowej powierzchni należy usunąć niewielkie uszkodzenia czy zanieczyszczenia, które powstały w czasie procesu produkcyjnego. Kuleczkowanie wpływa ponadto na zwiększenie naprężeń ściskających w warstwie wierzchniej, co skutkuje wzmocnieniem powierzchni metali oraz poprawieniem ich właściwości mechanicznych. Za pomocą szkiełkowania można także nadać danej powierzchni estetyczny wygląd.

Szkiełkowanie doskonale nadaje się do oczyszczania takich elementów jak silnik czy bębny hamulcowe. Części żeliwne i stalowe lepiej poddać piaskowaniu. Kulkowanie uważane jest za proces dość delikatny. Nie wymaga wcześniejszego zabezpieczenia powierzchni takich jak komory spalania, gwinty szpilek czy gniazda łożysk. Wcześniej trzeba jedynie z powierzchni metalowych usunąć plamy ze smaru, który w czasie szkiełkowania mógłby rozmazać się po całości.

Szkiełkowanie i jego zastosowanie w praktyce:

  • usuwanie zanieczyszczeń i uszkodzeń z różnego rodzaju powierzchni (rdza, oleje, plamy, stare powłoki, przebarwienia itd.),
  • uzyskanie estetycznej powierzchni o naturalnej gładkości,
  • przygotowanie powierzchni metalu do pokrycia jej tlenkiem bądź niklem galwanicznym,
  • wygładzeniem oczyszczenie oraz utrwalenie powierzchni metalu,
  • poprawienie właściwości mechanicznych i ogólne wzmocnienie powierzchni elementów metalowych (uzyskanie lepszej odporności na zabrudzenia).

Warto nadmienić, że szkiełkowanie aluminium nie jest w stanie usunąć głębokich rys i wyrównać znacznych nierówności. Poza tym urządzenia, które mają zostać poddane kulkowaniu muszą zostać wcześniej rozmontowane, tak aby uniknąć niebezpieczeństwa przedostania się mikrokulek do ich wnętrza. W przypadku niektórych elementów metalowych proces szkiełkowania można poprzedzić piaskowaniem, które skutecznie usuwa z oczyszczanej powierzchni większe defekty. W takiej sytuacji perełkowanie jest raczej rodzajem wykończenia i ma na celu wybłyszczenie i wygładzenie powierzchni.

Technika szkiełkowania stosowana jest przede wszystkim w przypadku elementów aluminiowych oraz tych, które są wykonane z brązu, stali nierdzewnej czy stopów metali nieżelaznych.

Mobilne szkiełkowanie aluminium

Nasze usługi szkiełkowania mobilnego aluminium świadczymy na terenie Górnego Śląska, a głównie w takich miastach jak Katowice i Sosnowiec.