
Piaskowanie – popularna metoda oczyszczania, utwardzania i kształtowania powierzchni
Poprzez użytkowanie przedmioty się zużywają oraz zwyczajnie niszczeją. Bardzo trudno jest zadbać o dobry wygląd rzeczy wykonanych z drewna, różnorodnych tworzyw sztucznych, szkła, betonu czy metalu. Jeżeli odpowiednio nie oczyścimy ich i nie zabezpieczymy, z pewnością po czasie nie będą się nadawały do użycia. Mowa tutaj głównie o tworzywach narażonych na trudne warunki atmosferyczne, panujące na zewnątrz, np. ławy, stoły, elementy balkonowe, płoty itp. Bardzo dobrze jest przed kolejną impregnacją antykorozyjną, oczyścić dany przedmiot, używając techniki piaskowania. Co to właściwie jest piaskowanie i jakie są możliwości tej techniki?
Na czym polega proces piaskowania?
Piaskowanie to oczyszczanie z różnorodnych zanieczyszczeń powierzchni, aby następnie poddać je procesowi renowacji. Do piaskowania używa się sprzężonego powietrza z dodatkiem twardych mikrocząsteczek, mogą to być cząsteczki: śrutu staliwnego, żeliwnego, staliwno-żeliwnego, węgliku krzemu, a także szklane mikrogranulki lub elektrokorund szlachetny. W zależności od tego, jakich użyjemy materiałów, taki uzyskamy efekt. Jeśli do piaskowania wykorzystamy materiały bardziej ścieralne, nasze czyszczenie będzie mocniejsze. Warto jednak odpowiednio wybrać rodzaj kruszywa do stanu zanieczyszczenia materiału, aby nie uszkodzić powierzchni. Jeśli przedmiot jest mocno zabrudzony, a dodatkowo staramy się usunąć farbę, warto użyć powietrza z grubszym kruszywem, jeśli natomiast chcemy tylko przygotować przedmiot pod właściwą impregnację, lepiej zastosować delikatniejsze cząsteczki z powietrzem.
Jakie są możliwości piaskowanie i efekty?
Wiele przedmiotów, sprzętów oraz narzędzi, zwłaszcza ciężkich, żeliwnych lub konstrukcyjnych, nie można porządnie umyć. Zwykle jeśli udamy się do profesjonalnej myjni, pozbędziemy się tylko warstwy brudu, natomiast w zupełności nie uda nam się usunąć zanieczyszczeń, które połączyły się ze strukturą przedmiotu. Piaskowanie pozwala uzyskać efekt czystego, a przede wszystkich oczyszczonego z zanieczyszczeń mechanicznych, przedmiotu. Drobne cząsteczki kruszywa wnikają wgłąb przedmiotu, usuwając stare farby, impregnaty, a także pierwsze oznaki korozji i grzybiczych nalotów. Dzięki temu przedmiot jest przygotowany do ponownej konserwacji, a dodatkowo odtłuszczony, przez co nie trzeba używać preparatów, przeznaczonych do usuwania tłustych zabrudzeń. Po tak dogłębnym oczyszczaniu, przedmiot jest w pełni gotowy do nakładania farby lub impregnatu. Mamy także pewność, że substancje, którymi mamy zamiar pokrywać nasz przedmiot, będą dobrze wchłaniały się do powierzchni, bez konieczności uzupełniania kolejnymi warstwami. Piaskowanie sprawia, że struktura przedmiotu jest wygładzona, bez jakichkolwiek, nadmiernych chropowatości. Oczyszczanie to, umożliwia także wnikanie do poszczególnych szczelin przedmiotu i usuwanie pozostałych tam zanieczyszczeń.
Jakie przedmioty można poddać procesowi piaskowania?
Z pewnością są to przedmioty ciężkie, metalowe lub żeliwne, np. wykończenia balkonów, płotów, bram, a także wszelkiego rodzaju konstrukcje: mosty, wiadukty, barierki poręcze. Dodatkowo, piaskowaniu można poddać części samochodowe: naczepy, przyczepy, felgi, a także rowery oraz maszyny rolnicze. Tą metodą oczyszcza się także rzeczy wykonane z drewna i tworzyw sztucznych.
Piaskowanie – wykorzystanie w praktyce
- Usuwanie silnych zabrudzeń takich, jak: osady i naloty na metalach, stare powłoki galwaniczne, malarskie i lakiernicze, rdza i zgorzeliny czy ślady korozji;
- Uzyskanie powierzchni czystej i odtłuszczonej o pożądanym stopniu chropowatości, co zapewnia bardzo dobre przywieranie powłok malarskich i galwanicznych (zwiększenie odporności na korozję);
- Przedłużenie żywotności elementów stalowych i metalowych (powierzchniowe utwardzanie, ścisłe przyleganie powłok ochronnych);
- Wykonywanie zdobień w drewnie, szkle i na powierzchni tworzyw sztucznych;
- Nadawanie powierzchni określonej faktury;
- Skuteczne dotarcie do szczelin i miejsc trudnodostępnych.
Co zapewniamy w ramach piaskowanie?
Gwarantujemy fachową pomoc i doradztwo, a także zaznajomienie z procesem piaskowania. Następnie dokonujemy fachowej oceny zanieczyszczenia i przedstawiamy ją klientowi. Cenimy profesjonalizm i rzetelność, dlatego, wszystkie przedmioty, które poddajemy piaskowaniu są oczyszczane według tabel chropowatości, aby materiał był piaskowany takim rodzajem kruszywa, jakim powinien.
Technikę piaskowania stosujemy w przypadku elementów wykonanych ze stali, żeliwa, drewna, szkła i tworzyw sztucznych.
Mobilne piaskowanie
Nasze usługi piaskowania mobilnego świadczymy na terenie Śląska, głównie w Katowicach czy Sosnowcu.







